Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

Ryszard Wagner
Ryszard Wagner urodził się 22 maja 1813 roku w Lipsku, lecz dzieciństwo i czas dorastania spędził w Dreźnie. Po ukończeniu Kreuzszchule w Dreźnie został opublikowany po raz pierwszy jego utwór muzyczny, choć początkowo zainteresował się twórczością literacką. Pracował jako kapelmistrz, chórmistrz oraz dyrektor muzyczny w Niemczech i za granicą. Pierwsze dzieła operowe nie wzbudziły szerszego zainteresowania i kompozytor cierpiał biedę, a nawet siedział w więzieniu za długi. Wcześniej w 1836 roku żeni się z Minną Planer. 3 lata później ucieka przed wierzycielami do Paryża, gdzie znajduje pracę w wydawnictwie muzycznym.

Uznanie jako kompozytor i dyrygent zyskał dopiero w latach czterdziestych. W 1843 Ryszard Wagner powraca do Drezna, gdzie został wystawiony "Holender tułacz", a jego sukces zaowocował objęciem przez niego posadę dożywotniego kapelmistrza Opery w Dreźnie (Semperoper). Jako ważny przedstawiciel późnego niemieckiego romantyzmu miał olbrzymi wpływ na muzyczne życie Drezna w XIX wieku. Funkcja ta została odwołana w roku 1849, kiedy to Ryszard Wagner wziął udział w walkach ulicznych podczas rewolucji, która swym obszarem objęła znaczne części Europy. Poszukiwany listem gończym kompozytor musiał się ratować ucieczką z Drezna do Weimaru. Ostatecznie do Drezna mógł powrócić dopiero w 1862 roku. W roku 1864 pozyskał protektora i mecenasa swojej sztuki - króla bawarskiego Ludwika II, co umożliwiło mu budowę własnego teatru w Bayreuth (Niemcy), gdzie do dziś odbywają się corocznie Festiwale Wagnerowskie. Ryszard Wagner zmarł na atak serca 13 lutego 1883 roku w Wenecji. Jego szczątki zostały pogrzebane w Bayreuth.

Najważniejsze dzieła Wagnera to dramaty muzyczne: "Tristan i Izolda", oraz "Pierścień Nibelunga" - ogromne dzieło składające się z czterech części ("Złoto Renu", "Walkiria", "Zygfryd", "Zmierzch Bogów") z własnym librettem kompozytora napisanym na podstawie starogermańskiej mitologii.

Najbardziej znane dzieła:
"Holender tułacz"
"Tannhäuser"
"Lohengrin"
"Tristan i Izolda"
"Śpiewacy norymberscy"
"Pierścień Nibelunga"
      - "Złoto Renu"
      - "Walkiria"
      - "Zygfryd"
      - "Zmierzch bogów"
Uwertury, m.in.:
      - "Polonia"
      - "Faust"
"Marsz cesarski"
"Siedem pieśni do Fausta Goethego op. 5"
"Der Tannenbaum"
"Nad grobem Webera"
"Uczta miłości apostołów"
"Parsifal"Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.