Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

Karol May
Karol May urodził się 25 lutego 1842 roku w Hohenstein-Ernstthal jako piąte spośród czternaściorga dzieci rodziny tkackiej. Początkowo pracował jako nauczyciel w szkole, ale stracił to stanowisko w wieku 19 lat z powodu uchybień. Po tym fakcie zszedł na złą drogę (hochsztaplerstwo). Z tego powodu został skazany na 8 lat więzienia.

Po zwolnieniu z więzienia (1874) Karol May zwrócił się ku pisarstwu. W roku 1875 przybył do Drezna i pracował tam jako redaktor. Na początku roku 1877 został pisarzem. Po ślubie z Emmą Pollmer mieszkali początkowo w Hohenstein-Ernstthal, aż w końcu w roku 1883 przeprowadził się ponownie do Drezna. Przełom w jego karierze nastąpił w 1882. Wtedy to zaczął opisywać przygody swoich bohaterów w egzotycznych krajach, zwłaszcza na Dzikim Zachodzie i Dalekim Wschodzie. Ich sukces polegał na tym, że fikcyjne wydarzenia zostały bardzo sugestywnie osadzone w geograficznych, obyczajowych i kulturowych realiach. I chociaż wartość literacka powieści takich jak: "Winnetou", "Old Shatterhand" i podobnych jest różnie określana, to do dziś kolejne pokolenia czytelników (zwłaszcza młodych) z zafascynowaniem poznają przygody bohaterów tych książek. Również humanitarne tendencje w jego książkach i poparcie uciskanych narodów (Indianie) gwarantują uniwersalność i zainteresowanie jego twórczością.

Na przełomie XX wieku Karol May stał się ofiarą licznych procesów i dociekań prasowych. Odkrycie jego kryminalnych grzeszków młodości spowodowało ataki krytyków literackich. Karol May był uczestnikiem wielu procesów o swoje dobre imię, prawa autorskie i uznanie jego twórczości. Wszystkie te kłopoty spowodowały kłopoty zdrowotne.

30 marca 1912 roku pisarz zmarł w Radebeul. Jego powieści przygodowe zostały przetłumaczone na blisko 30 języków, a same niemieckie wydania osiągnęły nakład 80 milionów. Swój majątek Karol May pozostawił fundacji pod jego imieniem, która w 1928 otworzyła muzeum w Radebeuel.

Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.