Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

August Mocny
August II Mocny (1670-1733), syn elektora saskiego Jana Jerzego III z dynastii Wettynów i księżniczki duńskiej Anny Zofii. Od 1694 elektor saski (jako Fryderyk August Mocny), król polski w latach 1697-1706 i 1709-1733 (jako August II Mocny).

W swoim dążeniu demonstracji innym krajom władzy i barokowego przepychu Drezno urosło do kulturalnego centrum Europy. Zostało to osiągnięte dzięki ludności Drezna, która została obciążona znaczącymi podatkami. Obrany królem Polski został na sejmie elekcyjnym w 1697 r. po wielomiesięcznym bezkrólewiu, trwającym od śmierci Jana III Sobieskiego. O wyborze Augusta II Mocnego zdecydowało między innymi jego konwertowanie na katolicyzm (wcześniej był protestantem, dla przejścia na katolicyzm August Mocny zarządził w tajemnicy budowę katolickiego kościoła Hofkirche) oraz sprzeciw cara Rosji Piotra I przeciwko kandydaturze francuskiego księcia Conti.

Dążył do trwałego związania Polski z Saksonią (poprzez unię personalną), wprowadzenia dziedzicznych i absolutnych rządów oraz przeprowadzenia koniecznych reform armii i gospodarki. Jego dążenia do rozwoju gospodarczego, realizowane z powodzeniem w Saksonii, nie odniosły w Polsce skutku, gdyż nie zyskały aprobaty obawiającej się o swoje przywileje szlachty.

Celem polityki Augusta II Mocnego było sięgnięcie po koronę cesarską. Początkiem takiej polityki miało być zdobycie Inflant. W roku 1700 zaatakował razem z carem Piotrem I Szwecję. Pobity przez króla szwedzkiego Karola XII musiał uciekać do Saksonii. Wojna sasko-szwedzka uwikłała neutralną Polskę w długotrwałą i wyniszczającą wojnę północną (1700-1721) . Po zajęciu Polski przez wojska szwedzkie grupa magnatów i szlachty ogłosiła w Warszawie w 1704 detronizację Augusta. W tym samym roku szlachta małopolska utworzyła konfederację sandomierską, opowiedziała się za Augustem i wojną ze Szwecją. Sam August Mocny został zmuszony przez króla Szwecji do uznania wyboru Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski.

Elektor saski powrócił na tron 1709, wezwany przez konfederację sandomierską i za przyzwoleniem cara Piotra I. Rzeczpospolita w czasach jego panowania utraciła znaczenie międzynarodowe. Opozycja szlachecka wobec absolutystycznych planów króla doprowadziła w 1717 r. do tzw. sejmu "niemego" (żaden z posłów nie został dopuszczony do głosu, co było swoistym zabezpieczeniem przed złożeniem Veta), na którym car rosyjski stał się gwarantem zawartego układu między królem a szlachtą, co znaczyło kres suwerenności Polski.

W kraju cały czas trwał kryzys władzy, polegający na dążeniu rodów magnackich do rządzenia w swych posiadłościach i województwach we własnym zakresie. Niektóre z nich uzyskały znaczne przywileje. Z pozytywnych aspektów tego czasu odnotować można pewien rozwój w zakresie rzemiosła, wspartego przez saskich rzemieślników, kultury oraz budownictwa sakralnego i rezydencji magnackich, mających swoje źródło w saksońskim baroku.

Jak widać okres rządów Augusta II Mocnego w Polsce nie zapisał się najlepiej w naszej historii. Oprócz tego elektor saski był znany również z rozrzutnego zamiłowania do sztuki, architektury z przepychem oraz z zainteresowania do kobiet. Co bardziej złośliwi historycy nazywają czasem elektora z Saksonii "August II w łóżku Mocny", co ma swoje źródła w licznych podbojach miłosnych. Na te podboje król August nie szczędził również pieniędzy, co uwidaczniało się między innymi poprzez budowanie rezydencji dla co bardziej "interesujących" kochanek.

August Mocny został pogrzebany w Krakowie, natomiast jego serce jest na życzenie jego samego przechowywane w krypcie Kościoła Hofkirche w Dreźnie.

Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.