Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

Hofkirche
Kościół Hofkirche (Nadworny) o powierzchni 4800 metrów kwadratowych jest największym kościołem katolickim w Dreźnie i zarazem ostatnią barokową budowlą w mieście. Został on wybudowany za czasów Fryderyka Augusta II, następcy Augusta Mocnego. Fryderyk August II, podobnie jak August Mocny, został obrany królem Polski i podobnie jak ojciec musiał konwertować, żeby móc stać się królem katolickiej Polski. Działo się to w roku 1719. Wzniesienie katolickiego kościoła, o którym zdecydował specjalnym dekretem budowlanym jeszcze August Mocny, natrafiło w ojczyźnie reformacji na duży sprzeciw. Dlatego 28 lipca 1739 kamień węgielny został wmurowany w wielkiej tajemnicy, tak że nikt nie wiedział, co ma w tym miejscu zostać wybudowane.

Galeria - Kościół Hofkirche

Książę elekcyjny sprowadził włoskiego architekta Gaetano Chiavieriego. Pomagać mu mieli jego rodacy Francesco Placidi i Antonio Zucchi. Kościół Hofkirche nie jest jednak "włoską" budowlą, ponieważ włoscy architekci nie znali języka niemieckiego i mieli dużo problemów z saksońskimi pracownikami. W końcu po 10 latach budowy główny włoski architekt poczuł się obrażony i wrócił do Rzymu. Jego zadania przejął mistrz budowlany Johann Christopf Knöffel i Julius Heinrich Schwarze. Dokończyli oni budowlę utrzymaną w stylu barokowym. Na sam koniec została wybudowana dwupiętrowa (przełamana w połowie), wysoka na 91 metrów wieża. Protestanckie Drezno otrzymało tym samym jako najpiękniejszą budowlę sakralną katolicki kościół, którego koszty oczywiście ponieśli podatnicy. Za czasów Napoleona nastąpiło formalne uznanie Kościoła Hofkirche przez Saksonię.

Kościół jest trzynawową bazyliką. Nawa główna ma 52 metry długości i 18 wysokości. Oprócz kaplicy szczytowej znajdują się również cztery kaplice boczne: Kaplica św. Krzyża, Kaplica Sakramentu, Kaplica św. Bernarda i kaplica Jana Nepomuka, która od 1973 aż do dziś pełni rolę "Kaplicy ku pamięci ofiar 13 lutego 1945 i każdej niezawinionej przemocy". Lekko opadający dach jest ograniczony balustradą, która jest ozdobiona wysokimi na 3,5 metra figurami apostołów i świętych. Te 59 statuet stworzył włoski architekt Lorenzo Mattieli. W kościelnej krypcie znajduje się 49 sarkofagów katolickich Wettynów i szczególnie bogato zdobiony sarkofag króla Jana. W tejże krypcie znajduje się również pojemnik z sercem Augusta Mocnego, którego ciało zostało pogrzebane w Krakowie.

Do wyposażenia kościoła należy wiele bezcennych dóbr kultury z XVIII wieku, które przetrwały bombardowanie. Drezdeński Kościół Hofkirche posiada jako jedyny w Dreźnie organy Silbermanna, które uznaje się za jego najpiękniejsze. Organy te są również ostatnimi, które zostały przez Silbermanna wykonane. Balthasar Permoser stworzył białą, wypolerowaną, częściowo złoconą ambonę. Od niego pochodzi również rzeźba marmurowa "Chrystus na palu męczeńskim". W kościele znajduje się również malowidło ołtarzowe "Wniebowzięcie Chrystusa" (prawie 42 metry kwadratowe) wykonane przez Raphaela Antona Mengsa, a także wysoki na 4,2 metra srebrny krzyż i 6 srebrnych świeczników wysokich na 2,1 metra, wykonanych przez warsztat Johanna Ignaza Bauera.

Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.