Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

Frauenkirche
Frauenkirche (kościół Naszej Ukochanej Pani), luterańska budowla centryczna, należała do jedynych w swoim rodzaju dokonań budowlanych w Europie. Budynek znajdujący się na Nowym Rynku spłonął w wyniku angielsko-amerykańskiego nalotu bombowego 13 lutego 1945 roku, 2 dni po ataku bombowym zawaliła się dodatkowo kopuła. Ruiny kościoła na zalecenie ówczesnych władz NRD pozostały nietknięte, jako ostrzeżenie przeciwko wojnie i symbol pokoju.

Frauenkirche jest protestancką, sfinansowaną przez obywateli budowlą sakralną. Jako poprzednik stał stał w tym miejscu w XI wieku kamienny kościół Najświętszej Marii Panny. Bazylika ta była najstarszym kościołem farnym w Dreźnie; w XV wieku została ona zastąpiona przez późnogotycki kościół, a w XVIII wieku zburzona. Frauenkirche został wzniesiony w latach 1726-34 w stylu późnego baroku z elementami klasycyzmu. Mistrz budowlany George Bähr zdecydował się na budowlę centryczną o kwadratowej podstawie, w której kopuła i jej podstawa razem stapiały się. Do tego czasu ten rodzaj budowli był praktykowany tylko w protestanckich kościołach na Śląsku.

Frauenkirche mógł pomieścić 5000 wiernych. Ołtarz, ambona i prospekt organów Silbermanna były wynikiem pracy Johanna Christiana Feigego starszego. Sama tylko kopuła osiągnęła wysokość 95 metrów i średnicę 23,5 metra. Jej szczyt został zakończony latarnią, a sama kopuła była nazywana przez Drezdeńczyków "kamiennym dzwonem". Przed kościołem został umieszczony pomnik Marcina Lutra, który znajduje się tam do dzisiaj.

W roku 1989 powstała inicjatywa mieszkańców Drezna, której celem była doprowadzenie do odbudowy kościoła. W 1991 roku został przyjęty wniosek o odbudowie i 2 lata później, w roku 1993, rozpoczęto odgruzowywanie i odzyskiwanie starych materiałów. Drugi program niemieckiej telewizji publicznej, ZDF, przyłączył się do akcji i rozpoczął zbiórkę pieniędzy w całych Niemczech. Prace zewnętrzne zakończyły się na przełomie 2003/04, po czym odbudowa przeniosła się do wnętrza kościoła. W roku 2006 odbyła się w odbudowanym kościele Frauenkirche pierwsza msza.

Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.