Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

Zamek
Zamek rezydencyjny jest rozległym kompleksem budowlanym. I chociaż został w roku 1945 ciężko uszkodzony, to jest dzisiaj pierwszoplanowym monumentem, w którym odzwierciedla się 800-letnia saksońska kultura i historia. W XII wieku stał w tym miejscu zamek, o którym dziś świadczą już tylko fundamenty wieży. W 1382 roku nastąpiły pierwsze zmiany, w 1471 wzniesiono skrzydło zachodnie. Gdy Drezno stało się w 1485 roku stałą rezydencją władców, nastąpiła przebudowa średniowiecznego zamku w budowlę renesansową. W 1530 roku na wysokości bramy północnej został wzniesiony reprezentacyjny zamek mieszkalny, którego budowę zlecił książę Jerzy Brodaty. Dlatego też ta część kompleksu nazywana jest dzisiaj budowlą Jerzego wraz ze znaną bramą Jerzego. W 1547 roku zamek został na rozkaz księcia elekcyjnego rozbudowany w kierunku zachodnim. Hans i Bastian Kramer stworzyli nazwaną później budowlę Moryca i dziedziniec pałacowy.

Galeria - Zamek

W roku 1701 zamek spłonął. Do odbudowy August Mocny zatrudnił znanych architektów. Między nimi znajdował się również szczególnie przez Augusta Mocnego lubiany Mateusz Daniel Pöppelmann. Razem z Francuzem Raymondem Leplatem i jubilerem Johannem Melchiorem Dinglingerem stworzyli Grünes Gewölbe, której nazwa pochodziła od koloru sklepienia. Po kompletnej renowacji pomieszczeń zamku, skarby Grünes Gewölbe mają zostać przeniesione do zamku.

Do kompleksu zamkowego należy również dziedziniec stajenny wraz z Długim Korytarzem przy Augustusstraße, który został wzniesiony przez Paula Buchnera. Dziedziniec stajenny służył w czasach renesansu jako plac turniejowy i festynowy i jest uważany za najstarszy zachowany obiekt tego rodzaju. Atrakcją turystyczną jest również wspomniany wcześniej Długi Korytarz, prowadzący do dawnych stajni. Długi Korytarz jest dwupiętrową, arkadową budowlą z 22 toskańskimi kolumnami. Pomiędzy łukami kolumn znajdują się godła, odnoszące się do wettyńskich posiadłości.

Słynna jest również ściana wzdłuż Augustusstraße. Na tejże ścianie znajduje się długi na 102 metrów Orszak Książęcy. W tymże orszaku zostali przedstawieni hrabiowie, książęta elekcyjni i królowie z domu Wettynów razem z osobami ze świata nauki i sztuki. Orszak książęcy został stworzony w latach 1872-1876 przez Wilhelma Walthera jako malowidło grafitowe. 30 lat później, żeby uchronić malowidło ścienne przed zwietrzeniem, na ścianie umieszczono 25000 płytek z miśnieńskiej porcelany, na które przeniesiono malowidło.

Na dzień dzisiejszy znajdują się w nim następujące muzea lub wystawy:

Gabinet numizmatyczny - gabinet ten został założony w XVI wieku przez księcia Jerzego. Zalicza się do najstarszych i ze swoimi eksponatami w ilości 200000 sztuk również do największych w swoim rodzaju. Tylko liczba monet pochodzących z Saksonii albo z Saksonią związanych, wynosi 25000 sztuk. Muzeum przeniesiono do Zamku.

Grünes Gewölbe (zielone sklepienie) - jest uważane za najbogatszy zbiór klejnotów. W roku 1721 August Mocny zlecił utworzenie muzeum skarbca, od 1730 roku zostało ono udostępnione zwiedzającym. Grünes Gewölbe znajdowało się tymczasowo w czterech pomieszczeniach Albertinum. Do najbardziej wartościowych eksponatów należy dzieło z warsztatu braci Dinglingerów "Dwór w Delhi w dniu urodzin Wielkiego Moguła Aurenga Zeba". Dzieło przedstawia indyjską scenę dworską, która składa się z 137 kolorowych, emaliowanych figurek ze złota. Do tego dochodzi ok. 3000 diamentów, rubinów, szmaragdów i pereł. Warsztat braci Dinglingerów pracował nad tym dziełem od roku 1701 do 1708. Kosztowało ono Augusta Mocnego prawie 60000 talarów - tym samym dzieło braci Dinglingerów było dwa razy droższe niż pałac myśliwski Moritzburg ze swoimi 200 pokojami. W Grünes Gewölbe jest również przechowywany "Zielony Drezdeńczyk", 41 - karatowy, największy na świecie zielony diament, który należy do klejnotów koronnych królów Saksonii.

Gabinet miedziorytów - pierwotnie gabinet miedziorytów należał do skarbca. Dziś ma swoją siedzibę w pobliżu Albertinum. W Albertinum odbywają się tylko wystawy miedziorytów. A jest co oglądać, bowiem gabinet ten jest w posiadaniu 200000 graficznych pojedynczych eksponatów, 5000 graficznych serii i 25000 rysunków.

Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.