Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

Opera Sempera
Poprzedniczką Opery Sempera (Semperoper) był Teatr Dworski. Został on wybudowany w latach 1838-41 przez Gottfrieda Sempera. W roku 1869 budynek spłonął. Winny temu zdarzeniu był pomocnik oświetleniowca, który nie zachował należytej ostrożności i spowodował pożar świecznika, od którego zajął się cały teatr. W latach 1871-78 opera została odbudowana. Gottfried Semper stworzył ponad 6000 planów i listów, ale odbudową kierował jego syn - Manfred Semper. Gottfried Semper nie mógł osobiście objąć kierownictwa, ponieważ został wygnany przez dwór książęcy, gdy w 1849 roku razem z innymi obywatelami wystąpił przeciwko władcom Saksonii i Prusom.

Galeria - Opera Sempera

W budowie opery użyto form włoskiego renesansu. Opera Sempera ma do swojej dyspozycji 1712 miejsc siedzących i 300 stojących. Jej budynek ustalił wzorzec dla całej europejskiej sztuki budowy teatrów i należy jednocześnie do najlepszych osiągnięć budowlanych niemieckiej architektury tamtych czasów. Drezdeńscy rzeźbiarze stworzyli ozdoby. W niszach fasadowych znajdują się rzeźby, które przedstawiają Szekspira, Sofoklesa, Moliera, Eurypidesa, Goethego i Schillera.

Z drezdeńską operą wiąże się wiele nazwisk artystów. Królewskim kapelmistrzem był tam Ryszard Wagner. Tam święcił też swoje największe sukcesy: premiera "Rienzi", "Holendra tułacza" i "Tannhäuser". W 1849 roku musiał on, podobnie jak Gottfried Semper uciekać z Saksonii, ponieważ podobnie jak on wystąpił podczas rewolucji przeciwko władcom Saksonii i Prus. Innym znanym kompozytorem był Ryszard Strauss. Również on święcił triumfy w drezdeńskiej operze. W operze Sempera swoją prapremierę miały "Salome", "Elektra" i "Kawaler z różą". W roku 1914 generalnym dyrektorem muzycznym został Ernst Edler von Schuch, który w latach 1872-1914 był tam dyrygentem i dyrygował w tym czasie 51 prapremierami i 120 premierami. Nowy generalny dyrektor muzyczny przyczynił się w dużym stopniu do rozwoju opery i uczynił ją znaną na całym świecie.

Po nalocie bombowym podczas II wojny światowej budynek spłonął do fundamentów. W trakcie odbudowy opery odtworzono wysoką na 40 metrów scenę, która charakteryzuje się wyśmienitą akustyką. Odtworzono również wewnętrzne wyposażenie, w którym dominują kolory czerwieni, złota i brązu. Po 40 latach odbudowy Opera Sempera została ponownie otwarta 13 lutego 1985 roku, a więc w 40. rocznicę tragicznego nalotu.

Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.