Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

Kraszewski Haus
Muzeum Kraszewskiego, znajdujące się w dzielnicy Neustadt, upamiętnia jedną z najbardziej znaczących osobistości Polski XIX wieku - Józefa Ignacego Kraszewskiego (1812-1887) i przypomina polską kulturę i historię tamtego okresu oraz pokazuje różnorodne kulturalne i polityczne stosunki pomiędzy Saksonią i Polską.

Z powodu udziału w powstaniu w 1863 roku, Kraszewski został skazany na karę śmierci. Później jednak został ułaskawiony, lecz wygnany z kraju. Podobnie jak wielu mu współczesnych wybrał Drezno, jako miejsce emigracji. Tam zakupił willę przy ulicy Nordstraße 28 (wtedy jeszcze był to numer 27), która miała się stać jego letnią rezydencją. Tam też znajduje się muzeum, którego wystawy są prezentowane zarówno w języku niemieckim, jak i polskim.

Muzeum kładzie szczególny nacisk na stosunki polsko-saskie, o których wspominał sam Kraszewski. I tak Polacy i Sasi w roku 1683 zwycięsko wspólnie zakończyli wojnę z Turkami, a Fryderyk August Mocny oraz później jego syn Fryderyk August II rządzili jako królowie Polski (odpowiednio jako August II i August III). Kraszewski stworzył wiele tomów, które traktowały o okresie władzy Augusta Mocnego. Powieści polskiego pisarza "Hrabina Cosel" (1874), "Brühl" (1875), "Z siedmioletniej wojny" zostały nazwane trylogią saską i uwiecznione przez DEFA (niemiecka fundacja wspierająca niemiecką kulturę).

Według szacunków Kraszewski stworzył 346 dzieł w 600 tomach oraz wiele publikacji, które zostały opublikowane w ponad 200 gazetach. Tym samym pisarz jest jednym z najbardziej produktywnych pisarzy na świecie.

Ale Kraszewski był nie tylko pisarzem. W muzeum są również dzieła, które pokazują Polaka jako malarza i muzyka. Prezentują również jeden z jego najważniejszych celów - opracowanie historii Polski.

Oprócz wystaw stałych muzeum przedstawia inne znane polskie osobistości i wydarzenia w wystawach okolicznościowych. W programie regularnie pojawiają się odczyty, wykłady, prezentacje książek, dyskusje i koncerty, które w zależności od pory roku odbywaj± się również w ogrodzie.


Dane muzeum:
adres: Nordstraße 28, 01099 Drezno
telefon/fax: (+49) 351 - 8 04 44 50
godziny otwarcia: środa - niedziela 10.00 - 18.00
bilety: cena normalna 2 €, cena ulgowa 0,51 €
dojazd: tramwajem 11 do ulicy Nordstraße, potem ok. 5 minut na pieszo

Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.