Drezno - historia, zabytki, mapa Niemiec, mapa Polski, Niemcy, Saksonia

Drezno, Zwinger, mapa Niemiec

Nawigacja
Newsy
Kategorie Newsów
Dresden - wersja DE
Mapy
Mapa Drezna
Mapa Niemiec
Mapa Austrii
Mapa Polski
Ciekawostki
GALERIA
Informacje
Historia Drezna
Hotele
Muzea i ceny
Bombardowanie Drezna
800-lecie Drezna
Parking
Zabytki
Kraszewski Haus
Opera Sempera
Zamek
Pillnitz
Moritzburg
Frauenkirche
Pałac Japoński
Hofkirche
Albertinum
Zwinger
Saksońska Szwajcaria
Znane osoby
August Mocny
Karol May
Ryszard Wagner
Canaletto
Inne
Linki
Kontakt
Szukaj
Snooker
Ciekawe strony
Legalni bukmacherzy - firmy z zezwoleniem na działalność bukmacherską w Polsce
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 210
Najnowszy Użytkownik: malesukcesy
Ankieta
Czy byłeś już w Dreźnie?

Tak

Nie

Nalot bombowy
Na początek podstawy: nalot dywanowy to nalot typowy i charakterystyczny podczas II wojny światowej. Nazwa "dywanowy" wzięła się od kształtu formacji lecących bombowców. Przypomina ona właśnie dywan - setki samolotów lecących na bardzo zbliżonej wysokości i dość blisko siebie. To wszystko tworzy "powierzchnię bombardującą" o dość dużym rozmiarze (czasami nawet ponad 15.000 metrów kwadratowych). A teraz z powrotem do Drezna.

W roku 1945 w Dreźnie żyło około 500.000 ludzi (z powodu wojny były to przede wszystkim kobiety, dzieci, osoby starsze i inwalidzi wojenni). Do tego dochodziło jeszcze niecałe 30.000 jeńców wojennych i ponad 500.000 uchodźców ze Śląska, którzy uciekli przed nadchodzącą Armią Czerwoną. W nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku praktycznie całe centrum miasta zostało zniszczone przez nalot bombowy wojsk alianckich (w bombardowaniu brały udział przede wszystkim brytyjski RAF (Royal Air Force) i amerykański USAAF (USA Air Force). Był to atak na cele cywilne, jako że Drezno było miastem sztuki i nie było w nim żadnego znaczącego przemysłu zbrojeniowego. Nawet koszary wojskowe znajdowały się poza miastem. Według różnych źródeł zginęło wtedy od 90.000 do 150.000 ludzi, niektóre źródła mówią nawet o prawie 200.000 zabitych, choć ta ostatnia liczba wydaje się mocno przesadzona. Tylko 40.000 ofiar można było zidentyfikować. Uchodźcy nie byli zameldowani, więc całkowitej liczby ofiar tego bombardowania nikt nie jest w stanie podać, ale najbardziej wiarygodną, spotykaną najczęściej w różnych źródłach, jest liczba ok. 90.000.

Operacja przebiegła w czterech etapach:
  1. 13 lutego o godzinie 21.50 wysokość centrum miasta osiągnęły 244 brytyjskie bombowce Lancaster. Na początku zrzucone zostały bomby oświetlające, które miały za zadanie zaznaczyć cele bombardowań. O 22.10 brytyjskie samoloty rozpoczynają zrzut bomb na centrum miasta, które 20 minut później jest całe w płomieniach.
  2. Niecałe 3 godziny po pierwszym ataku akcja ratownicza w Dreźnie znajduje się w punkcie szczytowym. Jest to również początek drugiego etapu. 14 lutego miedzy godziną 1.23 a 1.54 w nocy 529 brytyjskich bombowców Lancaster atakuje zewnętrzne części miasta. Tym samym hamuje to akcję ratowniczą. Do tego czasu brytyjskie bombowce zdążyły zrzucić ok. 200.000 bomb burzących i 650.000 bomb zapalających o łącznej wadze ponad 2.600 ton.
  3. Nad ranem 14 lutego rozpoczął się trzeci etap ataku. Tym razem w wykonaniu 311 amerykańskich bombowców B-17 zrzucone zostaje 780 ton bomb. Widocznych również było ok. 70 myśliwców P-51, które podobno ostrzeliwały z broni maszynowej duże grupy ludzi w drezdeńskich parkach.
  4. W godzinach południowych 15 lutego 200 amerykańskich B-17 dokończyły operacji i zrzuciły jeszcze ponad 400 ton bomb.
Do dzisiaj trwają spekulacje na temat motywów tego bombardowania. Przeważa opinia, że była to zemsta Winstona Churchilla za zbombardowanie przez niemiecką Luftwaffe Coventry (w Coventry była fabryka samolotów). Niektórzy sądzą, że alianckie siły chciały zademonstrować Stalinowi swoją przewagę bojową. Niektórzy uważają z kolei, że był to atak psychologiczny, mający zniszczyć morale Niemców. Jeszcze inni, tym razem wyznawcy spiskowej teorii dziejów, głoszą, że w ogóle nie było tego nalotu. Nie podają jednak przyczyny olbrzymich zniszczeń w mieście. Jest również teoria, że bombardowanie to miało przygotować drogę wojskom sowieckim w marszu na Berlin. Po wojnie w różnych reportażach stwierdzono różne relacje pochodzą od pilotów uczestniczących w tym nalocie. Części z nich zakomunikowano, że będą bombardować fabryki gazu bojowego, innym powiedziano, że w Dreźnie znajduje się kwatera główna gestapo, inni znowu słyszeli o tym, że Drezno jest węzłem komunikacyjnym wojsk hitlerowskich i gestapo. Z powyższych (dez)informacji można wywnioskować, że spekulacje będą trwały jeszcze długo, a prawdy być może nie poznamy nigdy.
Pliki cookie
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Polecam
Zabytki - fotorelacje
Jooble
Google
Logowanie
Login

HasłoNiezarejestrowany?
Kilknij TUTAJ.

Zapomniane hasło?
Kliknij TUTAJ.